ВНУТРІШНЯ БУДОВА ЗЕМЛІ. БУДОВА ЛІТОСФЕРИ, ЇЇ ВЛАСТИВОСТІ
Мета: формувати в учнів загальне уявлення про внутрішню будову Землі та її складові; сприяти розумінню значення досліджень надр Землі; ознайомити з гіпотезами про походження материків і океанів; удосконалювати вміння працювати з тематичними картами та схемами атласу і підручника; розвивати пізнавальний інтерес до теми, що вивчають, уміння висловлювати свою думку та аргументовано захищати її; виховувати повагу до праці геологів.
Обладнання: атласи, підручники, комп’ютер, проектор, мультимедійна презентація «Внутрішня будова Землі», карти та схеми атласу, підручники, підготовлені вирізки з карти світу, карта «Будова земної кори».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Очікувані результати: учні зможуть назвати основні складові внутрішньої будови Землі та їхні основні ознаки, за картою знаходити основні літосфері плити та пояснювати причини їхніх рухів.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прийом «Проблемне питання»
З давніх-давен, намагаючись пояснити влаштування світу, людство прагнуло дізнатися про внутрішню будову Землі. Відомий французький письменник Жуль Верн відправив своїх героїв до центра Землі, і їхня мандрівка була для читачів не менш захопливою, ніж подорож навколо світу або на Місяць. Що ж керувало людьми в їхньому прагненні розкрити таємниці надр? Чи тільки цікавість, а чи певна мета? Для чого людству потрібно було знати, як саме влаштована Земля?
IIІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Внутрішня будова Землі (робота з малюнками підручника)
Запитання
1.З яких основних шарів складається наша планета?
2.Чим розрізняються ці шари?
3. Що називають літосферою?
Робота з мультимедійною презентацією
У будові Землі виділяють три основних шари: земну кору, мантію і ядро.
Земна кора має різну потужність, яка коливається від 5–10 км (під океанами) до 70–80 км (під гірськими системами). На рівнинах вона становить близько 25–40 км.
Мантія лежить під земною корою до глибини 2900 км. У середині мантії на глибині 100–250 км під материками та 50–100 км під океанами починається шар м’якої речовини, близької до плавлення — астеносфера. Земну кору разом з верхнім твердим шаром мантії над астеносферою називають літосферою.
Ядро розташоване на глибинах 2900–6371 км. Вважають, що зов нішня частина ядра перебуває у розплавленому стані, а внутрішня — у твердому. З глибиною зростають тиск та температура, яка ймовірно сягає 5000°С.
Висновок 1. У внутрішній будові Землі розрізняють ядро, мантію і земну кору.
- Способи вивчення внутрішньої будови Землі
Геологія — наука, що вивчає будову та розвиток Землі як планети.
Способи, що дозволяють зазирнути у надра Землі:
- буріння надглибоких свердловин. Під час їх буріння виникає багато труднощів: з’ясовано, що кожні 33 м углиб Землі температура підвищується на 1°С, збільшується також тиск;
- вивчення крутих схилів гірських обривів, на берегах морів, річок;
- дослідження продуктів виверження вулканів;
- геофізичні дослідження.
З їхньою допомогою можна «прослуховувати» нашу планету спеціальними приладами — сейсмографами. Сейсмічні хвилі поширюються в глибинах Землі з неоднаковою швидкістю, що свідчить про неоднорідність земних шарів. Завдяки геофізичним дослідженням з’ясовано будову першого від поверхні шару — земної кори.
Висновок 2. За допомогою прямих методів вивчення будови Землі не можна отримати достовірні знання про будову навіть її верхнього шару — земної кори.
- Будова земної кори
Розрізняють два основних типи земної кори: материкову та океанічну. Перша властива материкам, включаючи їхні підводні окраїни, друга — океанічним улоговинам. Материкова земна кора складається з трьох шарів: осадового, гранітного, базальтового.
Океанічна земна кора має два шари. Зверху залягає малопотужний (близько 1 км) шар пухких морських осадів. Під ним розташований шар із базальтових лав. Гранітного шару між осадовим базальтовим шарами немає.
Висновок 3. Визначають два типи земної кори — океанічний і материковий.
- Поняття про літосферні плити (робота з атласом, картою «Літосферні плити»)
Літосферні плити — величезні блоки, завтовшки до 100 км, із яких складається земна кора з шаром верхньої мантії. Межі між літосферними плитами проходять по глибоких розломах у земній корі.
Виділяють сім основних плит і кілька менших. До основних належать:
Африканська,
Євразійська,
Тихоокеанська,
Північноамериканська,
Південноамериканська,
Індо-Австралійська,
Антарктична.
До невеликих належить Наска, Кокос, Карибська, Філіппінська та Аравійська плити.
Згідно з науковою теорією, літосферні плити пересуваються відносно одна одної.
Прийом «Проблемне питання»
Джерелом будь-якого руху є енергія. Звідки ж береться енергія, що «примушує» літосферні плити рухатися? Де розташоване джерело цієї енергії?
Учені вважають, що таким джерелом є внутрішнє тепло Землі, яке приводить у рух речовину мантії, що, у свою чергу, приводить у рух частини земної кори.
Висновок 4. Літосфера складається з окремих блоків — літосферних плит, що перебувають у постійному русі.
- Походження сучасних материків і океанів
Прийом «Творча лабораторія»
Завдання. Спробуйте «пограти в мозаїку» з материками. Візьміть материки із заготовленої ксерокопії карти світу та складіть їх підходящими боками. Які висновки ви можете зробити? Які процеси свідчать про те, що зовнішній вигляд нашої планети продовжує змінюватися і сьогодні?
Рухи літосферних плит змінюють обриси материків. У 1912 р. німецький геофізик Альфред Вегенер сформулював гіпотезу дрейфу материків.
Сотні мільйонів років тому на Землі існував єдиний велетенський материк — Пангея, який був оточений водами океану Панталасса. Рухи літосферних плит призвели до розколу Пангеї на два материки — Лавразію та Гондвану. З часом і вони розпалися на окремі ділянки, які продовжували рухатися та утворили сучасні материки.
Висновок 5. Материки перебувають у постійному русі внаслідок руху літосферних плит, на яких вони розташовані.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНИХ ЗНАНЬ
Прийом «Географічний крос»
Доповніть фрази письмово.
Літосфера містить...
Імовірно, ядро складається з...
Астеносфера відрізняється від мантії...
Материкова земна кора складається з...
В океанічній земній корі відсутній шар...
Взаємоперевірка
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Заключне слово вчителя
Літосфера складається з великих блоків — літосферних плит, які повільно рухаються астеносферою. Існують різні гіпотези щодо походження материків і океанів. Найбільш достовірною та аргументованою вважають гіпотезу дрейфу материків А. Вегенера, за якою всі сучасні материки утворилися з єдиного давнього материка Пангея. Сучасна теорія руху літосферних плит базується на положеннях гіпотези А. Вегенера і дає можливість передбачити зміни в положенні великих масивів суходолу та океанів у майбутньому.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати відповідний текст підручника.
2. Намалювати в зошиті схематичний переріз внутрішньої будови Землі.
|